ד"ר עידית מהרשק
רופאת עיניים

בהסדר עם כללית מושלם, לאומית, מאוחדת, מכבי שב״ן  וביטוחים פרטיים

צניחת עפעפיים חדשה

צניחת עפעפיים חדשה (PTOSIS)

צניחת עפעפיים חדשה ידוע בביטוי הרפואי פטוזיס, יכול להגביל או אפילו לחסום לחלוטין את הראייה הרגילה.פטוזיס הוא מצב שבו העפעף העליון צונח על העין. העפעף עלול לצנוח רק מעט או הרבה עד כדי כך שהוא מכסה את האישון (העיגול השחור במרכז העין שמאפשר לאור להיכנס). פטוזיס יכול להגביל או אפילו לחסום לחלוטין את הראייה הרגילה.

 

למה העפעף צונח?

ילדים ומבוגרים יכולים לסבול מפטוזיס. ניתן לטפל במצב זה כדי לשפר את הראייה כמו גם את המראה.

מבוגרים לוקים בפטוזיס כאשר השריר מרים העפעף נמתח עם הגיל או נפגע מסיבה אחרת. לפעמים פטוזיס קורה כתופעת לוואי לאחר ניתוח עיניים. לעיתים נדירות, מחלות או גידולים יכולים להשפיע על שריר העפעף ולגרום לפטוזיס. רופא העיניים שלך יבדוק אותך לברר את הסיבה לפטוזיס ובעת הצורך, למשל אם יש גם מעורבות של האישון או בעיה בהנעת העין, יפנה אותך לנוירואופתלמולוג. הוא יבדוק אותך ויפנה אותך אם צריך לבדיקות דם ובדיקות הדמיה. בסופו של דבר, אם הפטוזיס לא חולף, הוא יפנה אותך למומחה עיניים – פלסטיקה לניתוח.

לקביעת תור לד"ר מהרשק עידית
התקשרו – 09-7413344
או שלחו הודעה כאן

מהי צניחת עפעיים

צניחת עפעפיים היא תופעה שבה העפעפיים צומחים, יכול להתרחש בעין אחת או בשתי העיניים. ומכסה חלק מהקרנית המקשה על הראייה. צניחה זו נגרמת כתוצאה של החלשות שרירי העפעף. השריריים העדינים הנמצאים בעפעפיים אינם מייצרים מספיק כוח להחזיק את העפעפיים למעלה ולפתוח את העין הסיבות לכך שונות. טיפול בצניחת עפעפיים דורש חיזוק שריר העפעפיים באמצעים שונים.

התוצאה היא מראה של עין חצי פתוחה או עצומה חלקית מעבר למראה הקוסמטי של עיניים עייפות ומבוגרות ישנה בעיה נוספת שהיא המאמץ לפתוח את העין, שמהווה הוצאת אנרגיה רבה. מאמץ זה יוצר תחושה של עייפות בעיניים, חוסר יכולת לקרוא, עייפות בנהיגה ועייפות בעת הסתכלות בטלוויזיה. חשוב לציין שצניחה של עפעפיים אינה נובעת מעודף של עור מעל העפעפיים. הקרוי צניחת עפעפיים מדומה.

המאמץ להרים את העפעפיים גורמת לכאב ראש באזור המצח ולקמטים במצח. דרגת התלונות משתנה מאדם לאדם ויתכן גם שאנשים יתלוננו על כאב ראש גם במקרים של צניחת עפעפיים קלה.

הסיבות לפטוזיס

הסיבות לצניחת עפעפיים הן רבות, החל מגיל מבוגר שבו השריר נחלש ועד גנטיקה.

הסיבה השכיחה היא קשורה לגיל, חלק מתהליך הזדקנות יש החלשות של שרירי הפנים ובניהם גם שרירי העפעפיים שהינם עדינים. התארכות הגיד המחבר את השריר לעפעף מחלישה את משיכת השריר וגורמת לעפעף לצנוח.

צניחת עפעפיים יכולה להיגרם מבעיות נוירולוגיות שונות. דלקות כרוניות בעפעפיים, הרכבת עדשות לתקופה ממושכת, מחלות וגידולי ארובה ועוד סיבות. חשוב לפנות לרופא נוירואופתלמלוג לבדיקה אם צניחת עפעפיים נגרמת מבעיות נוירולוגיות.

מחלות נוירולוגיות העשויות לגרום לצניחת עפעפיים

שיתוק חלקי של עצב הראייה. עצב זה מפעיל את השריר העיקרי המרים את העפעף הנקרא שריר הלבטור. חשוב לאתר מהו הגורם לשיתוק העצב ולטפל בו.

פגיעה של השריר המשני של העפעף הנקרא שריר המולר, זו פגיעה בעצב הסימפטטי בעין (הורנר), חשוב לאתר את הסיבה להפרעה ולטפל בה

מיאסטניה גרביס – מחלה אוטואימונית, בו הגוף מייצר נוגדנים נגד הגוף ופוגע בפעילות השרירים. המחלה פוגעת  בשרירים של עיניים והעפעפיים. צניחת עפעפיים הוא בדרך כלל הביטוי הראשון של המחלה. חשוב לטפל בתרופות או באמצעות ניתוח לפי החלטת רופא עיניים.

 

טיפול בצניחת עפעפיים

טיפל בפטוזיס יהיה בהתאם לסיבת צניחת העפעפיים, האם מדובר במחלה נוירולוגית שיש לבדוק את הגורם על ידי נוירואולפטומולוג. אם מדובר במחלה אוטואימונית יש לטפל בתרופות. ניתן לטפל בצניחת עפעפיים גם בניתוח לחזוק שריר העפעף

ניתוח לחיזוק שריר העפעף

ניתוח מבוצע בהרדמה מקומית הניתנת עם טשטוש לווריד. בניוח מבוצע חתך בקפל העור, מגיעים אל שריר הלבטור שהוא המרים את העפעף , לרוב הגורם להיחלשות השריר הוא הגיד המחבר את השריר. בניתוח מחברים מחדש את גיד הלבטור או מקצרים באופן מכי א השריר ובכך גורמים להגדלת כוחו במשיכה של העפעף למעלה.

מידת פתיחת העין נקבעת במהלך הניתוח במקרים של עודף עור העור יוסר. לאחר מכן השכבות השונות של העפעף נתפרות בתפרים עדינים המוסתרים בקפל העור של העפעף.

תפריט נגישות

Scroll to Top