ד"ר עידית מהרשק
רופאת עיניים

בהסדר עם כללית מושלם, לאומית, מאוחדת, מכבי שב״ן  וביטוחים פרטיים

פזילה פתאומית

פזילה פתאומית היא מצב בו יש חוסר תיאום בין שתי העיניים, כלומר, יש לקות בתפקודי הראייה שגורמת לשתי העיניים לא למצוא את אותה הנקודה. זה יכול להתרחש מגוון סיבות, ובדרך כלל התחילה פזילה פתאומית מקור בבעיה בתפקודי הראייה בתקופה מאוד מוקדמת, כגון בתינוקות.

ישנם מקרים של פזילה מולדת, כלומר, פזילה שמתחילה להתפתח מלידה ואינה חולפת עם הזמן. בקרב התינוקות, הפזילה נגרמת כמעט תמיד על ידי ליקוי בהתפתחות מערכת הראייה. אחד הגורמים השכיחים הוא חוסר איזון בין השרירים שמניעים את גלגל העין. במקרים כאלה, ייתכן שידרוש ניתוח כדי לחזק את השרירים ולשפר את התפקוד הראייה.

פזילה נרכשת יכולה להתרחש בכל שלב בחיים ולהיות תוצאה של ליקויי ראייה, חבלות, מחלות עיניים ומגוון רחב של גורמים. לטיפול בפזילה נרכשת, יש לברר את הגורמים המדויקים שלה ולטפל באופן מתאים בבעיה המקורית.

רופאי עיניים פרטיים | רופא עיניים בהרצליה | רופא עיניים בשרון | רופא עיניים מומלץ | רופא עיניים פרטי מומלץ
רופאי עיניים פרטיים | רופא עיניים בהרצליה | רופא עיניים בשרון | רופא עיניים מומלץ | רופא עיניים פרטי מומלץ

 

מהי פזילה פתאומית?

פזילה פתאומית היא תופעה המופיעה באופן פתאומי. אצל ילדים, ניתן לזהות סוגים שונים של פזילה שפורצים פתאום בין גיל שנה לגיל ארבע. ברוב המקרים, הפזילה כתוצאה מרוחק ראייה.

בקרב מבוגרים, הפזילה הפתאומית בדרך כלל מתקשרת עם תופעה של ראייה כפולה פתאומית, שבה שתי העיניים מביטות במקביל לשתי נקודות שונות, ולכן מתקבלות שני קליטים במוח. במקרים כאלה, יש לפנות במהירות לרופא עיניים מומחה בתחום הפזילה כדי לברר את מקור התסמין ולקבוע טיפול מתאים.

במקרים של ילדים, עלול להיות שמרכז הראייה במוח עדיין בתהליך התפתחות, ולכן ייתכן שהמוח יתעלם מאחת התמונות שמגיעה מאחת העיניים.  כך ניתן להסביר בדרך כלל מקרים של עין עצלה.

חשוב להבין כי כאשר נתקלים בתסמין של פזילה פתאומית, חשוב לפנות לרופא עיניים מומחה בתחום הפזילה כדי לבצע בדיקות ולהתמודד עם התסמין באופן מהיר ומדויק.

 

הגורמים לפזילה פתאומית אצל ילדים יכולים להיות מגוונים וכוללים:

ליקויי ראייה ועין עצלה – פזילה יכולה להתפתח כתוצאה מליקויי ראייה או עין עצלה.

רוחק ראייה – עדשות העיניים של הילדים גמישות מאוד, והתמקדות בקרוב במיוחד יכולה לגרום לפזילה.

פגיעה עצבית או חבלה – פגיעה בעצבים האחראים על שרירי העין ותנועותיהם יכולים לגרום לפזילה. או חבלה הפוגעת בעין

שימוש רצוף במסכים –  שימוש רצוף במסכים, ובפרט צפייה ממושכת במסכים, עשוי לגרום לפזילה, כאשר המיקוד במסך מרצד וללא הפסקה יביא למיקוד העיניים ולפזילה.

הגורמים לפזילה פתאומית אצל מבוגרים יכולים לכלול:

סימן למחלות אחרות –  ייתכן ופזילה היא סימן למחלות כמו גידולים בארובת העין, מחלות אוטואימוניות, טרשת נפוצה, או בעיות הורמונליות.

מחלות עיניים וניתוחים – פזילה פתאומית יכולה להתפתח כתופעת לוואי של מחלות עיניים כמו קטרקט, גלאוקומה, או ניתוחים לשיפור הראייה.

פזילה חוזרת –  פזילה שטופלה בעבר וחוזרת, ויתכן וזו קשורה לתרגולי עיניים או שימוש במשקפיים.

תאונות וחבלות – חבלות בעיניים או בראש יכולים לגרום לפזילה פתאומית.

בכל מקרה של פזילה פתאומית, חשוב לפנות לרופא עיניים מומחה נוירואופטומולוגיה כדי לבצע בדיקות ולאתר את מקור הבעיה והתעסק בה באופן מתאים.

אבחון פזילה פתאומית

במקרה של פזילה פתאומית חשוב לפנות למומחה פזילה. הבדיקה הראשונה היא בדיקת מבנה העין, בדיקת תפקודי ראייה והרחבת אישונים .

במידה והפזילה אינה מקורה מבעיה בעין עצמה , ישלח רופא עיניים את המטופל לבירור נוירולוגי מקיף לבדיקת גורם הבעיה לפזילה.

טיפול בפזילה

הטיפול בפזילה פתאומי יהיה בהתאם לאבחון ולגורם הפזילה. אצל ילדים הטיפול יכלול התאמת משקפיים במידה והגורם לפזילה הוא רוחק הראייה. במקרים של עין עצלה הטפול יכלול טיפול ברטיות או במשקפיים ייעודיות במטרה לחיזוק העיניים.

לגבי מסכים, צמצום חשיפה למסך למינימום האפשרי.

טיפול במבוגרים יכלול בהתאם לבדיקות שיעשו ויבדקו אם יש פגיעה נוירולוגית ובהתאם לכך יינתן טיפול.

 

 

תפריט נגישות

Scroll to Top