ד"ר עידית מהרשק
רופאת עיניים

בהסדר עם כללית מושלם, לאומית, מאוחדת, מכבי שב״ן  וביטוחים פרטיים

נוירואופתלמולוגיה

נוירואופטלמולוגיה הינה תת-התמחות שמשלבת ידע בעיניים ונוירולוגיה יחד. היא דורשת הכשרה מיוחדת ומומחיות בבעיות עין, מוח, עצבים ושרירים.

רופא שהוא נוירואופטלמולוג מאבחן בעיות ראייה הקשורות למערכת העצבים: כלומר, בעיות ראייה שאינן נובעות מהעיניים עצמן. אנו משתמשים כמעט במחצית המוח לפעילויות הקשורות בראייה, כולל ראייה והנעת העיניים.

מהי נוירואופטלמולוגיה ?

נוירואופטלמולוגיה, תת-התמחות שמשלבת ידע בעיניים ונוירולוגיה יחד, דורשת הכשרה מיוחדת ומומחיות בבעיות עין, מוח, עצבים ושרירים.

אף על פי שחלק מהבעיות שמגיעות לנוירו-אופתלמולוג אינן מדאיגות, מצבים אחרים עלולים להחמיר ולגרום לאובדן ראייה קבוע, או להפוך לסכנת חיים. לפעמים הבעיה מוגבלת לעצב הראייה או למערכת העצבים ובפעמים אחרות היא קשורה למצב רפואי כללי. לנוירו-אופתלמולוג יש יכולות ייחודיות להעריך מטופלים מנקודות המבט העיניית, הנוירולוגית והרפואית כדי לאבחן ולטפל במגוון רחב של בעיות.

חלק מהבעיות הנפוצות המאובחנות על ידי נוירו-אופתלמולוג כוללות: בעיות בעצב הראייה (כגון דלקת של עצב הראייה, אוטם של עצב הראייה), אובדן שדה ראייה, אובדן ראייה בלתי מוסבר, אובדן ראייה חולף, ראייה כפולה חדשה, תנועות עיניים לא תקינות, מעורבות העין במחלה של בלוטת התריס, מיאסטניה גרביס, אי שוויון בגודל האישונים וצניחת עפעפיים חדשה.

מה להביא לבדיקה הנוירו-אופתלמולוגית ?

בקש מרופא המשפחה ומרופא העיניים שלך לשלוח את כל המידע הרלוונטי לנוירואופתלמולוג, אם אפשר לפני הפגישה עמו. כולל היסטוריה רפואית, כל התרופות, בדיקה גופנית שלו ושל רופא העיניים המטפל, תוצאות בדיקות מעבדה, דיסקים ופענוחים של כל בדיקות CT ו- MRI.

יתכן שהאישונים שלך יורחבו במהלך הביקור בעזרת טיפות. הדבר יגרום לטשטוש ראייה בעיקר לקרוב למשך כ- 3 שעות. לכן מומלץ שמישהו אחר יסיע אותך לפגישה. אנא זכור להביא את משקפי השמש שלך.

מהלך הבדיקה אצל הנוירואופתלמולוג

ההערכה הנוירואופטלמולוגית היא בדיקה מקיפה שעשויה להימשך אף שעה. תתבקש לספר על ראשית ההופעה של הבעיה הנוכחית שלך ולספר את כל ההיסטוריה הרפואית שלך, כולל אשפוזים קודמים, ניתוחים, מחלות קשות, בעיות רפואיות בבני משפחתך ואלרגיות לתרופות.

תבוצע לך בדיקת עיניים בהתאם לתלונתך, שתכלול לרוב בדיקה של תפקודי עצב הראייה.

הנוירואופטלמולוג יעבור על המסמכים והבדיקות שביצעת, ולאחר הבדיקה ידון איתך באבחנה האפשרית, בצורך להשלים בדיקות נוספות ובטיפולים אפשריים.

תפריט נגישות

Scroll to Top