ד"ר עידית מהרשק
רופאת עיניים

בהסדר עם כללית מושלם, לאומית, מאוחדת, מכבי שב״ן  וביטוחים פרטיים

אי שוויון בגודל האישונים – אניזוקוריה

אניזוקוריה  (ANISOCORIA) הוא מצב של אי שוויון בגודל האישונים. באניזוקוריה, אחד מהאישונים גדול או קטן יותר מהשני, דבר המעיד על פגיעה במסילות העצביות אשר מפקחות על האישונים.

הגורמים לאניזוקוריה

יש סיבות שונות לאניזוקוריה. באופן תקין האישונים מתרחבים ומצטמצמים ביחד באותה מידה בהתאם לתנאי התאורה. המטרה היא להכניס אור לעין כשהתאורה ירודה  ע"י הרחבת האישונים ולהפך כאשר יש אור חזק ויש צורך להפחית את כמות האור שנכנסת לעין.

מצב אחד למשל שגורם לאנאיזוקוריה הוא תסמונת הורנר שנובעת מפגיעה במערכת העצבים הסימפתטית.

אניזוקוריה עשויה להיות להיות חלק מבעיה רפואית מורכבת יותר. בכל מקרה של אניזוקוריה, חשוב לפנות לרופא עיניים או לרופא המשפחה כדי לאבחן את הגורמים למצב ולקבוע את הטיפול המתאים.

כיצד מאבחנים?

רופא עיניים  בודק את גודל האישונים באור ובחושך ולעתים יעזר בטיפות עיניים שמסייעות לאבחן את מקור האניזוקוריה. ייתכן שיחליט להפנות לבדיקת CT  אוMRI  ובהתאם לממצאים יתבצע המשך בירור.

טיפול

אניזוקוריה אינה מפריעה לתפקוד אך חשוב להבין מה הבעיה שגורמת להיווצרותה ולטפל בה. חשוב לבדוק ולטפל בגורמים שעלולים להיות מסכני חיים דוגמת תסמונת הורנר בשל מפרצת במוח או פגיעת ראש.

מדוע עלי להיות מודאג מאניזוקוריה?

אניזוקוריה לא יכולה לגרום לך להתעוור. גורמים רבים לאניזוקוריה הם שפירים ומתבטאים רק בראייה מטושטשת כלשהי ו / או ברגישות לאור, אולם אנאיזוקוריה יכולה להיות סימן לבעיה נוירולוגית מסכנת חיים.

מדוע עלי לפנות לנוירו-אופתלמולוג?

נוירו-אופתלמולוגים מתמחים במצבים הגורמים לבעיות באישונים. הרופא שלך יבחן את אישונייך בתנאי תאורה שונים ויבצע בדיקות של עינייך ושל עצבי הגולגולת שלך. מכיוון שיש צורות של אניזוקוריה שעשויות להיות קיימות שנים לפני שמבחינים בה, הרופא עשוי לבקש ממך לספק תמונות ישנות כדי לקבוע כמה זמן יש לך את הבעיה.

ניתן להשתמש בטיפות עיניים בכדי לסייע באבחון הגורם לאניזוקוריה. הרופא שלך עשוי להפנות אותך למיון לביצוע בדיקות הדמייה מתאימות כמו CT של המוח או כלי הדם במוח (CTA) ולבדיקת נויורולוג.

לקביעת תור לד"ר מהרשק עידית
התקשרו – 09-7413344
או שלחו הודעה כאן

בחירת רופא.ת עיניים: הדרך לראיה בריאה

פנייה  לרופא.ת עיניים היא צעד חשוב כשיש בעיה בעיניים, אם מדובר בדלקת בעיניים או תחושה של טשטוש בראייה או בבעיות עיניים שונות. הראיה חשובה מאוד לאיכות החיים, שאנו נהנים ממנה יום יום, ולכן חשוב לבחור בשירותיה/ו  של רופא.ת עיניים שי/תענה על כל הצרכים הרפואיים והאישיים שלנו.

הפרקטיקה הרפואית ברפואת עיניים היא תחום מסובך ומאתגר, ולכן חשוב לוודא שהרופא.ה שנבחר.ת מוסמכ.ת ומיומנ.ת. יש לבדוק את הרקע האקדמי והמקצועי שלו/ה, כמו כן, לבדוק על תחום ההתמחות שלו/ה ועל הניסיון בטיפול בבעיות עיניים ספציפיות.

בעידן הדיגיטלי שבו אנו חיים כיום יהיה לכם קל למצוא ביקורות והמלצות על רופא.ת עיניים. ניתן לקרוא ביקורות והמלצות. לקרוא על בעיות עיניים שמהם אתם סובלים וללמוד מעט על התחום ולהכין שאלות לרופא.ה בעת הפגישה.

בעת הפגישה עם רופא.ת העיניים, חשוב להתרשם מתחושת הנוחות והביטחון שהיא/הוא מעניק.ה לנו. רופא.ת עיניים שהיא/הוא קשוב.ה לשאלותינו וסבלנותו/ה להסביר את ההליך הרפואי ואת האפשרויות הטיפוליות.

המיקום של מרפאת רופא.ת העיניים יכול להיות גורם חשוב בבחירה. חשוב לוודא שהמרפאה נמצאת בקרבה אליכם, כך תוכלו לחפש מרפאת עיניים בהרצליה, במידה ואתם גרים בעיר הרצליה ובסביבה.

אי שיוויון באישונים ד"ר עידית מהרשק רופאת עיניים

אי שוויון בגודל האישונים נקרא אניזוקוריה (ANISOCORIA) . אי שוויון משמעותי בגודל האישונים עשויים להיות סימן לפגיעה בעצבים השולטים באישונים או במוח ולבעיה מסכנת חיים.

שינוי משמעותי בגודל האישונים דורש בדיקה של נוירואופתלמולוג לשם אבחנה.

מאמר זה מפרט את הסיבות והאבחנות האפשריות.

עיניים, אישונים – מה עושים כשיש הבדל בין האישונים.

מהי אניזוקוריה?

בדרך כלל האישונים שלנו זהים יחסית בגודלם. הבדלים קטנים בגודל האישון הם נורמליים ואף יכולים לבוא וללכת אולם הבדלים קבועים ומשמעותיים בגודל האישונים עשויים להיות סימן לפגיעה בעצבים השולטים באישונים או במוח.

מה גורם לאניזוקוריה?

בדרך כלל, באור עמום (כגון בלילה), האישון מתרחב כדי להכניס יותר אור לעיניים. באור בהיר (כגון אור שמש), האישון מתכווץ כדי להפוך את האישונים לקטנים יותר, מה שמקטין את כמות האור שנכנסת לעין. בעיות הפוגעות בשליטה על השרירים או העצבים של האישון גורמות לגודל אישון להיות לא תקין. כאשר זה משפיע על צד אחד, נוצרת אנאיזוקוריה.

 

 

תפריט נגישות

Scroll to Top