ד"ר עידית מהרשק
רופאת עיניים

בהסדר עם לאומית, מאוחדת, מכבי שב״ן  וביטוחים פרטיים

אי שוויון בגודל האישונים

אי שוויון בגודל האישונים נקרא אניזוקוריה (ANISOCORIA) . אי שוויון משמעותי בגודל האישונים עשויים להיות סימן לפגיעה בעצבים השולטים באישונים או במוח ולבעיה מסכנת חיים.

שינוי משמעותי בגודל האישונים דורש בדיקה של נוירואופתלמולוג לשם אבחנה.

מאמר זה מפרט את הסיבות והאבחנות האפשריות.

עיניים, אישונים – מה עושים כשיש הבדל בין האישונים.

מהי אניזוקוריה?

בדרך כלל האישונים שלנו זהים יחסית בגודלם. הבדלים קטנים בגודל האישון הם נורמליים ואף יכולים לבוא וללכת אולם הבדלים קבועים ומשמעותיים בגודל האישונים עשויים להיות סימן לפגיעה בעצבים השולטים באישונים או במוח.

מה גורם לאניזוקוריה?

בדרך כלל, באור עמום (כגון בלילה), האישון מתרחב כדי להכניס יותר אור לעיניים. באור בהיר (כגון אור שמש), האישון מתכווץ כדי להפוך את האישונים לקטנים יותר, מה שמקטין את כמות האור שנכנסת לעין. בעיות הפוגעות בשליטה על השרירים או העצבים של האישון גורמות לגודל אישון להיות לא תקין. כאשר זה משפיע על צד אחד, נוצרת אנאיזוקוריה.

 

 

אי שיוויון באישונים ד"ר עידית מהרשק רופאת עיניים

מדוע עלי להיות מודאג מאניזוקוריה?

אניזוקוריה לא יכולה לגרום לך להתעוור. גורמים רבים לאניזוקוריה הם שפירים ומתבטאים רק בראייה מטושטשת כלשהי ו / או ברגישות לאור, אולם אנאיזוקוריה יכולה להיות סימן לבעיה נוירולוגית מסכנת חיים.

מדוע עלי לפנות לנוירו-אופתלמולוג?

נוירו-אופתלמולוגים מתמחים במצבים הגורמים לבעיות באישונים. הרופא שלך יבחן את אישונייך בתנאי תאורה שונים ויבצע בדיקות של עינייך ושל עצבי הגולגולת שלך. מכיוון שיש צורות של אניזוקוריה שעשויות להיות קיימות שנים לפני שמבחינים בה, הרופא עשוי לבקש ממך לספק תמונות ישנות כדי לקבוע כמה זמן יש לך את הבעיה.

ניתן להשתמש בטיפות עיניים בכדי לסייע באבחון הגורם לאניזוקוריה. הרופא שלך עשוי להפנות אותך למיון לביצוע בדיקות הדמייה מתאימות כמו CT של המוח או כלי הדם במוח (CTA) ולבדיקת נויורולוג.

לקביעת תור לד"ר מהרשק עידית
התקשרו – 09-7413344
או שלחו הודעה כאן

תפריט נגישות

Scroll to Top